مرجع سراسری گردآوری متن کامل پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری

تحلیل دینامیکی پایداری ولتاژ با استفاده از شبکه های عصبی

تحلیل دینامیکی پایداری ولتاژ با استفاده از شبکه های عصبی

• پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی برق – قدرت با عنوان: تحلیل دینامیکی پایداری ولتاژ با استفاده از شبکه های عصبی  

• دانشگاه تربیت مدرس  

• استاد راهنما: دکتر حمید لسانی  

• پژوهشگر: علیرضا ستایش مهر  

• تابستان 1375  

• فرمت فایل: PDF و شامل 147 صفحه

 

چکیــــده:

پیشرفت تکنولوژی و صنعت و همچنین استفاده بهینه از منابع تولید توان الکتریکی سبب توسعه چشمگیر شبکه های الکتریکی شده است. از آنجا که گسترش شبکه ها مشکلات متعددی از جمله افزایش قدرت اتصال کوتاه را به دنبال دارد، سعی بر آن است که از توسعه بی رویه آن جلوگیری شود. وجود چنین محدودیت‌هایی اپراتور را وادار می‌سازد که حداثر توان ممکن را از خطوط، انتقال دهند. انتقال چنین حجم توانی همواره با یک سری مشکلات همراه بوده است. بعنوان نمونه می‌توان به نوسانی شدن حالت‌های سیستم و فروپاشی ولتاژ اشاره کرد.

در اثر افزایش توان مصرفی در یک باسبار و یا یک منطقه باری و به عبارت دیگر در اثر افزایش درخواست توان انتقالی، ولتاژ در آن باسبار یا منطقه، افت خواهد نمود. لازم به ذکر است که تغییرات ولتاژ دراثر عوامل مختلفی ازجمله تغییر در توان حقیقی و بخصوص راکتیو صورت می‌گیرد. چنانچه افت ولتاژ بگونه‌ای جبران نشود و به عبارت دیگر این اضافه توان انتقالی حذف نگردد، سیستم حفاظت ممکن است فرمان قطع خط مورد نظر را صادر کند که قطع چنین خطی، بارگذاری بیشتر بر سایر خطوط مجاور را به دنبال خواهد داشت. در ادامه چنین وضعیتی، سطح ولتاژ چنان افت می‌کند که دیگر سیستم قادر به نگهداری ولتاژ نبوده، سبب خاموش شدن تمام سیستم می‌گردد.

تلاش‌های فراوانی برای پیدا کردن نقاطی که در آن‌ها سیستم قادر به نگهداری ولتاژ نیست صورت گرفته است. در گذشته مساله پایداری ولتاژ را مساله‌ای استاتیک انگاشته در نتیجه برای بررسی آن از معادلات پخش بار استفاده می‌شد. اما امروزه مساله پایداری ولتاژ را مساله‌ای دینامیک می‌دانند و از معادلات سیستم و مدل‌هایی که دینامیک سیستم را بررسی می‌کند استفاده می‌نمایند. با تمام تفاسیر امروزه محققان به دنبال آنند که نقاط و یا شرایطی را بدست آورند که مطمئن باشند ولتاژ سیستم به نقاط مرزی (نقاطی که سیستم قادر به نگهداری ولتاژ نیست) نخواهد رسید.

قابل ذکر است که پروسه فروپاشی ولتاژ گاهی بین چند ثانیه تا چند دقیقه به طول می‌انجامد. برای جلوگیری از فروپاشی ولتاژ، سعی بر آن است که در همان لحظات اولیه این ناپایداری را تشخیص دهند. بدون استفاده از سیستم‌های خودکار، گاه تشخیص وقوع حادثه، بعد از فروپاشی کامل صورت می‌گیرد. برای برطرف کردن چنین وضعیتی سیستم باید قادر باشد در همان لحظات اولیه و بصورت آنی وضعیت موجود را تحلیل یا حدس بزند. برای دستیابی به چنین هدفی لازم است که برنامه‌های تشخیص وضعیت به سرعت هر چه بیشتر اپراتور را از وضعیت به وجود آمده مطلع سازد. بکارگیری شبکه‌های عصبی می‌تواند اپراتور را در رسیدن به چنین هدفی یاری کند.

این پایان نامه مشتمل بر پنج فصل است. فصل اول به تحلیل فیزیکی و تئوری پایداری ولتاژ می‌پردازد. نحوه تغییر ولتاژ با تغییر توان و ضریب قدرت و همچنین تغییر ولتاژ با سایر پارامترهای شبکه مورد بررسی قرار گرفته است. در فصل دوم به تحلیل استاتیکی پایداری ولتاژ پرداخته شده است. به تعدادی از شاخص‌ها در این زمینه اشاره شده است. تحلیل دینامیکی پایداری ولتاژ و نحوه مدل سیستم قدرت جهت این بررسی در فصل سوم آمده است. در فصل چهارم ضمن بیان شاخص دینامیکی پایداری ولتاژ جهت مقایسه شاخص‌هایی از پایداری استاتیکی ولتاژ نیز بیان شده است. مطالعات فوق بر روی سه شبکه 43 با سه خراسان 39 با سه نیوانگلند و یک شبه 3 باسه صورت گرفته است. در همین فصل نتایج حاصله از شبکه عصبی مناسب ارائه می‌شود. لازم به ذکر است که از دو نوع شبکه عصبی جلو رونده و انتشار به عقب استفاده شده است. در حین اجرا به تغییر در توپولوژی شبکه توجه شده است. جهت آشنایی خوانندگان عزیز در ضمیمه و به شبکه‌های عصبی پرداخته شده است. در فصل پنجم به نتیجه گیری و پیشنهادها در زمینه تحلیل دینامیکی سیستم اشاره می‌شود.

______________________________

** توجه: خواهشمندیم در صورت هرگونه مشکل در روند خرید و دریافت فایل از طریق بخش پشتیبانی در سایت مشکل خود را گزارش دهید. **

** توجه: در صورت مشکل در باز شدن فایل PDF ، نام فایل را به انگلیسی Rename کنید. **

** درخواست پایان نامه:

با ارسال عنوان پایان نامه درخواستی خود به ایمیل civil.sellfile.ir@gmail.com پس از قرار گرفتن پایان نامه در سایت به راحتی اقدام به خرید و دریافت پایان نامه مورد نظر خود نمایید. **


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 16,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
4_164895_7769.zip2.9 MB