مرجع سراسری گردآوری متن کامل پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری

مقاوم سازی كاتالیست های FCC در مقابل عوامل كاهش دهنده فعالیت (تركیبات حاوی عناصر واسطه)

مقاوم سازی كاتالیست های FCC در مقابل عوامل كاهش دهنده فعالیت (تركیبات حاوی عناصر واسطه)

• پایان نامه کارشناسی ارشد شیمی معدنی با عنوان: مقاوم سازی كاتالیست های FCC در مقابل عوامل كاهش دهنده فعالیت (تركیبات حاوی عناصر واسطه)  

• دانشگاه تربیت معلم  

• استاد راهنما: دکتر فتح الله صالحی راد - حسین آقا بزرگ  

• پژوهشگر: فرشته رشیدی  

• شهریور 1383  

• فرمت فایل: PDF و شامل 96 صفحه

 

چکیــــده:

در سال های اخیر، به دلیل كاهش ذخایر سبك جهان و افزایش مداوم نیاز به بنزین، صنعت نفت توجه زیادی به كراكینگ كاتالیستی خوراك‌های سنگین مانند ته مانده برج تقطیر (اتمسفریك و خلاء) نموده است. اما مشكل اصلی این خوراكی‌های سنگین وجود مقدارهای فراوان كمپلكس‌های آلی – فلزی پورفیرینی فلزهای وانادیوم ، نیكل و ... است. كه همین مساله كاربرد آنها را محدود كرده است، چرا كه در طی فرایند كراكینگ، این كمپلكس شكسته شده و سموم نیكل و وانادیوم بر جای مانده باعث تخریب ساختار بلوری زئولیت Y موجود در كاتالیستی كراكینگ می‌شود و در نتیجه فعالیت و درصد بنزین حاصل از آن كاهش پیدا می‌كند.

در طی این کار تحقیقاتی، در مرحله اول به منظور بررسی اثر سموم وانادیوم و نیکل و عمل‌آوری هیدروحرارتی در کاهش کارایی کاتالیست‌های کراکینگ، دو نوع از نمونه‌های کاتالیستی با تلقیح مصنوعی کاتالیست تازه با ترکیب‌های حاوی کمپلکس‌های آلی - فلزی پورفیرینی نیکل و وانادیوم تحت خلاء تهیه و سپس با عمل‌آوری هیدروحرارتی در یک راکتور با بستر ثابت به منظور شبیه‌سازی از محیط واقعی احیاکننده (ریجنریتور) در واحد صنعتی کراکینگ تهیه شدند. سپس هر دو نوع از نمونه‌های تهیه شده به وسیله تکنیک‌های ‏‎XRF ، AAS ، XRD‎‏ مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. در مرحله دوم ابتدا، به منظور مقاوم‌سازی کاتالیست‌های ‏‎FCC‎‏ در مقابل سموم فلزی فوق، یک ترکیب منیزیم‌دار (اسپنیل منیزیم آلومینات) به وسیله دو روش جداگانه سنتز و خواص نمونه‌های مربوط به هر روش به وسیله‌ی تکنیک‌های ‏‎XRD ، BET ، SEM‎‏ بررسی شدند.

سپس یک سری نمونه کاتالیستی حاوی سموم فلزی و ترکیبی از منیزیم (اسپتیل منیزیم آلومینات) و افزون بر آن یک سری نمونه دیگر حاوی سموم فلزی و ترکیبی از قلع تهیه شدند. در نهایت، جهت بررسی خواص اثر سموم فلزی بر کارایی کاتالیست، تمام نمونه‌های کاتالیستی تهیه شده در مرحله اول و دوم به وسیله آزمایش‌های راکتوری در سیستم بستر سیال (مشابه آنچه که در فرآیند ‏‎FCC‎‏ بالابرنده (رایزر) در مقیاس صنعتی صورت می‌گیرد) از نقطه نظر میزان تبدیل و گزینش‌پذیری نسبت به انواع فراورده‌های فرایند ‏‎FCC‎‏ مورد بررسی قرار گرفتند.

______________________________

** توجه: خواهشمندیم در صورت هرگونه مشکل در روند خرید و دریافت فایل از طریق بخش پشتیبانی در سایت مشکل خود را گزارش دهید. **

** توجه: در صورت مشکل در باز شدن فایل PDF ، نام فایل را به انگلیسی Rename کنید. **

** درخواست پایان نامه:

با ارسال عنوان پایان نامه درخواستی خود به ایمیل civil.sellfile.ir@gmail.com پس از قرار گرفتن پایان نامه در سایت به راحتی اقدام به خرید و دریافت پایان نامه مورد نظر خود نمایید. **


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 16,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
5_165028_2172.zip2.2 MB