مرجع سراسری گردآوری متن کامل پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری

بررسی امکان ایجاد تسونامی در دریای خزر

بررسی امکان ایجاد تسونامی در دریای خزر

• پایان نامه کارشناسی ارشد فیزیک دریا با عنوان: بررسی امکان ایجاد تسونامی در دریای خزر  

• دانشگاه تربیت مدرس، دانشکده منابع طبیعی  

• استاد راهنما: دکتر محمدرضا بنازاده ماهانی  

• پژوهشگر: شادی طباطبایی میر  

• زمستان 1381  

• فرمت فایل: PDF و شامل 193 صفحه

 

چکیــــده:

بلوک خزری جنوبی یک بلوک لرزه خیز درداخل کمربند کوهزایی آلپ - هیمالیا است که توسط کمربندهای فعال و لرزه خیز، کپه داغ، تالش و خزر میانی احاطه شده است. منطقه مورد مطالعه در این بررسی در محدوده 36 تا 42 درجه عرض شمالی و 48 تا 57 درجه طول شرقی واقع شده است. دراین پژوهش لرزه زمینساخت منطقه خزر جنوبی از دیدگاه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته.

توزیع زمانی و مکانی زمینلرزه‌ها در دهه‌های مختلف زمانی از سال 1960 تا 1995 نشان دهنده فعالیت لرزه خیزی در ناحیه‌های مختلف می‌باشد. پارامترهای a و b  بدست آمده برای ناحیه‌های مختلف در طی دوره 95 ساله برای ناحیه‌های جنوب غرب و شمال منطقه خزر جنوبی دارای مقادیر مشابهی بوده و همچنین میانگین دوره بازگشت زمین لرزه‌های و ریسک لرزه‌ای احتمالی بیشینه شتاب زمین برای ناحیه‌های مختلف بدست آمده است. ارزیابی مقادیر به دست آمده نشان دهنده فعالیت بالای لرزه خیزی در منطقه خزر جنوبی می‌باشد.

محاسبه انرژی و استرین آزاد شده در اثر زمین لرزه‌های منطقه نشان دهنده فعالیت خیزی در دوره‌های مختلف پنج ساله است. همچنین با توجه به تعدادی از نگاشت‌های رقمی موجود از زمین لرزه‌های منطقه انرژی آزاد شده به روش طیفی، گشتاوری، بزرگی محلی، روابط بین آنها به دست آمده است.

برای بررسی سازوکار گسل‌های منطقه، ساز و کار کانونی تعداد 30 زمین لرزه با بزرگی mb≥5 از سال 1980 تا 1995 به روش پلاریته اولین رسید موج P  بحث گردیده است. نتایج به دست آمده نشان می‌دهد که در محدوده شرقی منطقه در زون گسلی کپه داغ، زمین لرزه‌های رویداده از یک مولفه امتداد لغز راستگرد برخوردار هستند که دارای جابجایی شیب لغز معکوس می‌باشند و در خزر میانی ساز و کار گسل‌ها از نوع نرمال با مولفه امتداد لغز راستگرد است. در بخش غربی آن نیز سازوکار فشاری غالب می‌باشد که با مولفه امتداد لغز راستگرد همراه است. در منطقه ساحلی جنوب خزر سازوکار کانونی زمینلرزه‌ها با سازوکار گسل‌های موجود در سلسله جبال البرز همخوانی داشته و بیانگر وجود یک مولفه اصلی امتداد لغز چپگرد به همراه جابجایی شیب لغز عمدتا معکوس می‌باشد.

در این پایان نامه پس از بررسی لرزه خیزی دریای خزر به بررسی امکان ایجاد تسونامی و همچنین بررسی روابط موجود در این منطقه برای موج تسونامی می‌پردازد. در نهایت برآوردی از ماکزیمم ارتفاع موج تسونامی در منطقه خواهیم داشت و طبق نتایج به دست آمده ارتفاع ماکزیمم موج تسونامی 12 متر تخمین زده شده است.

______________________________

** توجه: خواهشمندیم در صورت هرگونه مشکل در روند خرید و دریافت فایل از طریق بخش پشتیبانی در سایت مشکل خود را گزارش دهید. **

** توجه: در صورت مشکل در باز شدن فایل PDF ، نام فایل را به انگلیسی Rename کنید. **

** درخواست پایان نامه:

با ارسال عنوان پایان نامه درخواستی خود به ایمیل civil.sellfile.ir@gmail.com پس از قرار گرفتن پایان نامه در سایت به راحتی اقدام به خرید و دریافت پایان نامه مورد نظر خود نمایید. **


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 16,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
17_165799_7361.zip7.7 MB