مرجع سراسری گردآوری متن کامل پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری

بررسی زمین شناسی مهندسی و ژئوتکنیکی پی سنگ ساختگاه سد مروک بروجرد

بررسی زمین شناسی مهندسی و ژئوتکنیکی پی سنگ ساختگاه سد مروک بروجرد

• پایان نامه کارشناسی ارشد زمین شناسی گرایش مهندسی با عنوان: بررسی زمین شناسی مهندسی و ژئوتکنیکی پی سنگ ساختگاه سد مروک بروجرد 

• دانشگاه بوعلی سینا 

• استاد راهنما: دکتر غلامرضا خانلری 

• پژوهشگر: یزدان محبی حسن آبادی 

• سال انتشار: تیر 1381 

• فرمت فایل: PDF و شامل 201 صفحه

 

 

 

چکیــــده:

ساختگاه سد مروک در استان لرستان و جنوب شرق بروجرد در مختصات جغرافیایی 33° , 41’ عرض شمالی و 49° , 4’ طول شرقی قرار دارد و از طریق جاده آسفالته بروجرد - چولان به طول 30 کیلومتر و جاده فرعی شوسه به طول 15 کیلومتر قابل دسترسی می‌باشد.

منطقه مورد مطالعه در زون ساختمانی سنندج - سیرجان قرار گرفته است. بدلیل عملکرد تکتونیکی شکستگی‌ها، راندگی‌ها و چین خوردگی همراه با چین‌های همشیب و یا چین‌های برگشته در منطقه به وجود آمده و پیچیدگی‌های بسیاری را در زمین شناسی منطقه به وجود آورده است. می‌توان ردیفی از سنگ‌های دگرگونی به سن پرمین تا ژوراسیک را تشخیص داد. کل حوضه آبریز رودخانه تیره در زون دگرگونی قرار گرفته و سنگ‌های آن تحت تاثیر دگرگونی مجاورتی قرار گرفته‌اند. زون سندج - سیرجان در این منطقه شامل نواری است که غالبا از سنگ‌های شیستی، سنگ آهک بلورین و سنگ‌های هورنفلسی همراه با سنگ‌های آذرین تشکیل شده است. به منظور بررسی وضعیت لرزه زمین ساخت گستره طرح، گسله‌های اساسی و لرزه‌زای گستره طرح تا شعاع 200 کیلومتری مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که مهمترین چشمه‌های لرزه زا نسبت به خاستگاه سد، گسل‌های بروجرد و چوبدر می‌باشند و شتاب قائم پیش بینی شده برای محل سد 0.53g و شتاب افقی 0.41g می‌باشد.

مطالعات درزه نگاری در تکیه گاه راست و چپ محور سد نشان می‌دهد که توده سنگ‌ها حاوی چهار دسته درزه می‌باشند. تحلیل نقشه ایزوپیز تهیه شده نشان می‌دهد که حرکت آب‌های زیرزمینی از سمت تکیه گاه به طرف رودخانه بوده و هیچگونه شرایط غیرعادی در وضعیت سطح آب زیرزمینی مشاهده نمی‌شود.

بررسی‌های ژئوتکنیکی انجام شده در ساختگاه شامل برداشت‌های صحرائی، تهیه نقشه زمین شناسی، کاوش‌های زیر سطحی شامل حفر 32 گمانه همراه با مغزه گیری، ثبت مشخصات مغزه‌های حفاری، انجام آزمایش نفوذپذیری لوژان و آزمایش‌های مکانیک سنگ بر روی تعدادی از نمونه‌های مغزه‌های حفاری می‌باشد.

نتایج آزمایشات نفوذپذیری نشان می‌دهند نفوذپذیری توده سنگ آهک و هورنفلس از 1 تا 100 لوژان متغیر می‌باشد و با افزایش عمق نفوذپذیری کاهش می‌یابد. رفتارنگاری جریان آب در توده سنگ‌ها نشان می‌دهد که رفتار توده سنگ‌ها در مقابل فشار آب عمدتاً بصورت طبیعی بوده و می‌توانند فشار بالاتر از 14 بار را بدون فرسایش داخلی و شکست هیدرولیکی تحمل نمایند.

میانگین وزن دار شاخص کیفی توده سنگ R.Q.D در طول گمانه‌ها و برای توده سنگ‌های مختلف ساختگاه سد (سنگ آهک و هورنفلس) جداگانه محاسبه گردیده است، R.Q.D در سنگ آهک 79 و در هورنفلس‌ها 63 بدست آمده است که به ترتیب نشان دهنده رده خوب و متوسط در رده بندی دیر می‌باشند. امتیاز RMR در آهک‌ها و هورنفلس به ترتیب 58 و 44 می‌باشد که هر دو در رده متوسط طبقه بندی می‌گردند. همچنین امتیاز Q برای آهک‌ها و هورنفلس‌ها به ترتیب 5.57 و 1.5 می‌باشد که در رده متوسط و ضعیف طبقه بندی می‌گردند.

با توجه به طبقه بندی توده سنگ مدول تغییر شکل پذیری توده سنگ آهک و هورنفلس به ترتیب 14.8 و 5.99 گیگاپاسگال برآورد شده است و همچنین چسبندگی و زاویه اصطکاک داخلی در آن‌ها به ترتیب 280 کیلوپاسکال و 34 درجه و 200 کیلوپاسکال و 26 درجه برآورد گردیده است.

با توجه به نتایج تزریق آزمایشی توده سنگ تزریق پذیر بوده و می‌توان با استفاده از تزریق دوغاب سیمان: آب پرده آب بندی در پی سنگ سد و زیر هسته رسی اجرا نمود. پیشنهاد شده تزریق در تکیه گاه‌ها و کف بستر پی تا عمق 45 متر زیر سطح زمین انجام گردد.

______________________________

** توجه: خواهشمندیم در صورت هرگونه مشکل در روند خرید و دریافت فایل از طریق بخش پشتیبانی در سایت مشکل خود را گزارش دهید. **

** توجه: در صورت مشکل در باز شدن فایل PDF ، نام فایل را به انگلیسی Rename کنید. **

** درخواست پایان نامه:

با ارسال عنوان پایان نامه درخواستی خود به ایمیل civil.sellfile.ir@gmail.com پس از قرار گرفتن پایان نامه در سایت به راحتی اقدام به خرید و دریافت پایان نامه مورد نظر خود نمایید. **


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 16,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
37_298214_6887.zip7.1 MB