مرجع سراسری گردآوری متن کامل پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری

بررسی و آزمایشات تجربی مقاومت به خوردگی جوش با توجه به نوع الکترود و عیوب در سازه های فولادی

بررسی و آزمایشات تجربی مقاومت به خوردگی جوش با توجه به نوع الکترود و عیوب در سازه های فولادی

• پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی مواد گرایش خوردگی و حفاظت مواد با عنوان: بررسی و آزمایشات تجربی مقاومت به خوردگی جوش با توجه به نوع الکترود و عیوب در سازه های فولادی  

• دانشگاه تربیت مدرس  

• استاد راهنما: دکتر فرشید مالک قاینی  

• پژوهشگر: کورش کریم پور  

• سال انتشار: بهار 1375  

• فرمت فایل: PDF و شامل 209 صفحه

 

 

چکیــــده:

در این تحقیق، اطلاعات عملی خوردگی جوشکاری فولادهای ساختمانی (St37.2) با توجه به نوع الکترود و عیوب در آب حاوی 3.5% کلرید سدیم (آب دریای ساختگی) ارائه گردیده است.

نوع الکترودهای مصرفی با پوشش روتینی (E6013) و قلیائی (E7018 و E7018-1) می باشد و روش جوشکاری SMAW بوده است.

آزمایشات شامل پتانسیل سنجی به منظور بررسی رفتار آندی، کاتدی مناطق مختلف جوش و مقایسه این مناطق در سه نوع الکترود با یکدیگر و آزمایش بررسی خوردگی گالوانیک به روش (ZAR) با استفاده از یک آمپومتر با مقاومت داخلی صفر به منظور تعیین دانسیته جریان گالوانیک و همچنین آزمایش خوردگی شیاری و بازرسی فنی جوش می باشد.

بازرسی چشمی جوش نشان داد که سطح جوش می تواند دارای خوردگی بیش از مناطق نزدیک به فلز جوش می باشد و گرچه مناطق جوش تماماً در شرایط یکسان از لحاظ محیطی قرار داشتند اما ظاهر جوش دارای خوردگی های متفاوت بودند. بنابراین به نظر می رسد که عیوب جوش از لحاظ بریدگی کنار جوش، عدم نفوذ در ریشه، دویدگی مذاب، جنس سرباره های سطحی و دیگر عیوب سطحی قادرند در افزایش خوردگی موثر باشند.

قابل ذکر است که در آزمایشات مربوط به خوردگی شیاری بر اساس استاندارد 48-76GASTM حتی پس از یک ماه خوردگی شیاری مشاهد ه نگردید و نتایج به دست آمده از آزمایشات پتانسیل سنجی و دانسیته جریان گالوانیک نشان داده است که فنر جوش (WM) در حالت پس جوشکاری در الکترود E7018-1 به ترتیب از (WM) در الکترودهای E7018 و E6013 فعال تر و دارای خورندگی بیشتری است و در این مورد کیفیت سطح و الکترون دهی فنر عوامل بسیار مهمی هستند.

همچنین در مناطق مختلف جوش الکترودهای منطقه WM در کوپل گالوانیک با BM و HAZ به ترتیب دارای فعالیت و خورندگی بیشتری بوده است.

اگر چه هدف از آزمایش ، اطمینان از وقوع خوردگی مقاطع جوشکاری شده و انتخاب فلز جوش مناسب یا به عبارتی دیگر انتخاب الکترود مناسب به منظور کاهش میزان خوردگی گالوانیک بوده است و تاثیر کیفیت سطح به عنوان یک هدف اصلی در میزان خوردگی مد نظر نبوده است معهذا در نتیجه آزمایشات ملاحظه گردیده که ممکن است جوش، از لحاظ کیفیت ظاهر بر اساس بررسی چشمی استاندارد Awsd1.1 در مورد خواص مکانیکی جوش قابل قبول باشد اما از نقطه نظر خوردگی باعث افزایش سرعت خوردگی الکترودهایی که کمتر فعالند شود (نیاز به آزمایشات خاص در این مورد است) به هر جهت نتایج نشان می دهد که خوردگی در فولادهای ساختمانی معطوف به محل های جوشکاری شده می باشد که قادر است باعث کاهش استحکام مکانیکی طی چند سال گردیده لذا می بایستی سعی نمود که به انتخاب فنر جوش مناسب ضمن دستیابی به استحکام مکانیکی مطلوب ، مقاومت به خوردگی نیز بالا باشد.

______________________________

** توجه: خواهشمندیم در صورت هرگونه مشکل در روند خرید و دریافت فایل از طریق بخش پشتیبانی در سایت مشکل خود را گزارش دهید. **

** توجه: در صورت مشکل در باز شدن فایل PDF ، نام فایل را به انگلیسی Rename کنید. **

** درخواست پایان نامه:

با ارسال عنوان پایان نامه درخواستی خود به ایمیل civil.sellfile.ir@gmail.com پس از قرار گرفتن پایان نامه در سایت به راحتی اقدام به خرید و دریافت پایان نامه مورد نظر خود نمایید. **


اشتراک بگذارید:

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 16,000 تومان
نمایش لینک دانلود پس از پرداخت هزینه
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
42_458429_6734.zip5.2 MB